21 Ekim 2020'de eklendi

Dermatit (Egzama) Çeşitleri, Nasıl Anlaşılır ?

Dermatit (Egzama) Çeşitleri, Nasıl Anlaşılır ?

Dermatit, egzama ya da dermit olarak da bilinen hafiften şiddetliye kaşıntılara neden olan deri iltihabına denir. Bu hastalık kaşıntı, kırmızı deri ve döküntüsü ile kendini belli etmektedir. Kısa süreli durumlarda, küçük kabarcıklar görülmekle beraber, uzun süreli durumlarda cilt kalınlaşabilir. Cildin alanı küçükten tüm vücudu kaplamaya kadar değişebilir. Dermatitin, atopik dermatit, temas dermatiti, döküntülü dermatit, seboreli egzama ve staz dermatiti olmak üzere beş çeşidi vardır.

Dermatit Çeşitleri

Atopik dermatit

Atopik dermatit, çocuklarda, bebeklerde ve gençlerde görülür. Genelde yüz, boyun, el ve ayaklarda görülen alerjik bir deri hastalığıdır. Bu hastalıkta deri kızarır, kalınlaşmaya başlar ve pullu bir görünüme bürünür. Nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Alerjik olduğu için aile hikayesi olduğu düşünülmektedir. Genelde 25 yaşından sonra hastalık görülmez.

Temas dermatiti

Kontakt dermatit iki tiptir: alerjik (zehirli bitkiler),  ve tahriş edici (sodyum lauril sülfat gibi bir deterjana doğrudan reaksiyondan kaynaklanan). Temas dermatitinde, tahriş edici maddelerle temas eden deri şişer, kızarır. Daha ağır vakalarda deride su toplaması da görülür. Kozmetik ürünler, deterjanlar, sabunlar, giysiler temas dermatitine neden olabilir. Temas dermatitini önlemek için, etken maddeyi tespit edip bu maddeyle temastan kaçınılmalıdır.

Döküntülü dermatit

Yaygın olarak bir deri hastalığında veya alerjide yan etki olarak döküntülü dermatit görülmektedir. Belirtileri deride yayılmış kızarıklıklar ve pullanmadır. Nadir olarak ise lenf dokusundaki hastalıkların belirtisi olarak döküntülü dermatit görülmektedir. Hastalıkta ilk önce tek tek lezyonlar belirir ve bu lezyonlar daha sonra birleşip kabuk tutan kırmızı lekelere dönüşür. Bu hastalık saçların kolay kırılmasına, matlaşmasına ve dökülmesine neden olabilir. Vücutta oluşan iltihaplı bölgeler kaşındıkça deriden sarı bir salgı çıkışı olabilir. Orta yaş kadınlarda görülme sıklığı fazladır. Tedavisi için dinlenme ve deri döküntüsünün yarattığı protein kaybının önlenmesi için protein tüketimi önerilmektedir.

Seboreli egzama

Seboreli egzamanın diğer adı dermatit saçlı deridir. Bebeklerde beşik kapağı olarak da bilinen, bazen kepekle yakından ilişkili bir egzama formu olarak sınıflandırılır. Seboreli egzama, kaşlar, alın, kulak arkası, göğüs ve göbek çevresi, koltukaltı gibi bölgelerde derinin kepek gibi pul pul dökülmesine neden olur. Yenidoğanlarda, biyotin eksikliği ile ilişkili gibi görünen ve genellikle tedavi edilebilir sarımsı pullanmalar şeklinde görülmektedir. Yağlı bir deriye sahip insanlarda daha sıklıkla görülür. Kepekli görünüm, kükürtlü şampuanlar ve merhemlerle tedavi edilebilir.

Staz dermatiti

Staz dermatiti genelde alt bacakta deride şişlikler, tahriş ve yaralarla belirti verir. Nedeni toplardamarlardaki kan akışının bozulmasıdır. Bu kan dolaşımı düzenlendiği takdirde tedavi edilebilir.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Ocak 2021, 15:13

Kalçamı Nasıl Sıkılaştırırım? 3 Egzersiz Tüyosu

Kalça sıkıştırma için uygulamanız gereken stratejiler ve bunlar paralelinde yapacağınız egzersizler vardır. Kalçamı nasıl sıkılaştırırım? Sorusunu soran bir birey ilk olarak istikrarlı olarak egzersiz yapmalıdır. Daha sonraki aşamada ise sağlıklı beslenmeye yönelmelidir. Kalça Nasıl Sıkılaşır? Kalça sıkıştırmak için 3 egzersiz türü vardır. Bu egzersizleri yaparak daha sıkı kalçalara kavuşmanız mümkündür....

Devamını Görüntüle