26 Haziran 2020'de eklendi

Denge Nedir? Fizikte Denge Ne Anlama Gelir?

Denge Nedir? Fizikte Denge Ne Anlama Gelir?

Denge, fizikte cismi etkileyen kuvvetlerin tümünün bileşkesinin ya da vektör toplamlarının sıfıra eşit olduğu hale denir. Devinim etkisi altında sert bir cismin boyutu ya da biçimi değişmiyorsa dengededir denilebilir. Cismi etkileyen kuvvetlerin, birbirine dik üç eksendeki bileşkelerinin toplamları ile bu hareket kuvvetlerinin aynı üç eksendeki momentlerinin toplamı sıfıra eşit olduğu duruma da denge denir. Bu durumda cisim herhangi bir kuvvet uygulanmadığı sürece denge durumunu korur.

Bozulmaz denge

Denge durumunda cisimler herhangi bir ivme ya da açı kazanamaz. Her durumda denge halinin korunmasına bozulmaz denge adı verilmektedir.

Kararlı denge

Denge halinin küçük kuvvetler tarafından bozulması sonucu cisimlerin yer değiştirip daha sonra bu yer değişimine karşı olan kuvvetler sonucu denge halini tekrar korumasına karalı denge adı verilmektedir.

Kararsız denge

Denge halinin küçük kuvvetler sonucu bozulmasından sonra yer değişiminin arttığı dengelere kararsız denge adı verilir. Kararsız dengeye örnek olarak; bıçak sırtı üzerinde duran bir bilye verilebilir.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Haziran 2020, 06:56

Metamorfoz Nedir? Başkalaşım Nasıl Meydana Gelir ?

Metamorfoz, kelime anlamıyla başkalaşım demektir. Aynı tür içerisindeki morfolojik, anatomik ve fizyolojik değişimler metamorfozdur. Postembriyonik gelişim sırasında çoğu böceğin şekil değiştirmesine yol açan metamorfoz temel olarak hormonların kontrolünde gerçekleşir. Sadece böcekler (Insecta) değil, kabuklular (Crustacea), yumuşakçalar (Mollusca), amfibiler(Amphibia), knidliler (Cnideria), derisidikenliler (Echinodermata) ve tulumlular (Tunicata) da metamorfoz geçirebilirler.   Böcekler metamorfoz süreci boyunca birkaç kez deri değiştirmek zorundadır. Deri...

Devamını Görüntüle