Reklam25 Haziran 2020'de eklendi

Deneysel Çaprazlama nedir?

Deneysel Çaprazlama nedir?

Deneysel çaprazlama, genetiği bilinmeyen bir canlıyı, belli bir özellikten sorumlu genetiği tam olarak bilinen başka bir canlıyla çiftleştirerek bilinmeyen canlının genlerini belirleme yöntemine denilir. Bu yöntemle genetiği bilinmeyen canlının, bakılan özellik bakımından homozigot mu yoksa heterozigot mu olduğu saptanabilir. Deneysel çaprazlamanın bir diğer adı ise kontrol çaprazlamasıdır.

Deneysel Çaprazlama Örnekleri

Siyah postun, kırmızı posta baskın(dominant) olduğu bir gen sistemi düşünülürse, siyah posta sahip olan canlılar ya homozigot siyahtır; yani hem anne hem babadan siyah post geni almıştır, ya da heterozigottur; yani ebeveynlerinin birinden dominant siyah geni almıştır ve bu fenotipte kendini göstermiştir. Genetik yapısının belirlenebilmesi için homozigot resesif olan kırmızı postlu bireyle çiftleştirilebilir. Eğer yavrularda kırmızı post çıkarsa heterozigot olduğu söylenebilir çünkü kırmızı post çıkabilmesi için iki ebeveynde de kırmızı post geninin olması gerekmektedir. Fakat tüm yavrular siyah postlu olursa genetiği bilinmeyen canlı için homozigot siyah denilebilir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Kasım 2020, 15:37

Beyin Göçü Nedir? Beyin Göçünün Sebepleri Nelerdir?

Beyin göçü, özellikle son zamanlarda ülkemizin yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi. İyi eğitimli ve yetenekli insanların kendi ülkelerinden başka ülkeye göç etmesine beyin göçü denir. Yani bir ülkenin değerli, kıymetli, eğitimli insanlarının başka ülkeler tarafından değerlendirilmesidir. Birçok konuda insanları olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle ekonomik anlamda gelecek için çok büyük...

Devamını Görüntüle

Reklam