Reklam25 Haziran 2020'de eklendi

Deneysel Arkeoloji Nedir ? Örnekleri Nelerdir ?

Deneysel Arkeoloji Nedir ? Örnekleri Nelerdir ?

Deneysel arkeoloji (deney arkeolojisi ve deneyimsel arkeoloji olarak da bilinir), genellikle çeşitli görevler veya başarılar yapan eski kültürlerin fizibilitesini çoğaltarak veya yaklaşık olarak tahmin ederek arkeolojik hipotezler üretmeye ve test etmeye çalışan bir çalışma alanıdır. Antik yapılar veya eserler gibi arkeolojik kaynak malzemelere dayanan bir dizi yöntem, teknik, analiz ve yaklaşım kullanır. Deneysel arkeolojide geçmişteki olaylar yenilenerek veya benzerleri oluşturularak/yaratılarak geçmiş anlaşılmaya çalışılır.

Deneysel Arkeoloji

Deneysel arkeolojiye prehistoryacılar ve arkeologlar çokca başvurmaktadır. Geçmişteki olayları aynı şekilde tekrar etmek mümkün olmasa da, deneysel taklitleri yardımıyla olayların nasıl gerçekleştiği anlaşılabilir ya da olayların doğruluğu ya da yanlışlığı saptanabilir. Genellikle hobi olarak üstlenilen yaşam tarihi ve tarihsel canlandırma, bu akademik disiplinin arkeolojik olmayan karşılığıdır.

Deneysel Arkeolojinin Örnekleri

İyi bir örnek olarak; tarih öncesi tarım, hayvancılık ve imalatta uzun vadeli deneylerin arkeologlar tarafından ortaya konulan fikirleri test etmek için Demir Çağı çiftlik evinin çalışan bir kopyası olan Hampshire‘ın İngiliz ilçesindeki Butser Ancient Farm‘ verilebilir. Danimarka’da, Lejre Deney Merkezi, yapay Bronz Çağı ve Demir Çağı mezarları, tarih öncesi bilim ve taş alet üretimi gibi çakmaktaşı yokluğunda çeşitli konularda daha iddialı bir çalışma yürütmektedir.

Deneysel arkeolojinin diğer örnekleri ise;

  • Thor Heyerdahl tarafından inşa edilen bir balsa salı olan Kon-Tiki seferi (1947)
  • Stonehenge‘de kullanılanlar gibi büyük taşları yalnızca o sırada mevcut olacak teknolojiyi kullanarak kısa mesafelerde taşıma girişimleri. Orijinal taşlar muhtemelen Pembrokeshire‘den Salisbury Ovası’ndaki alana taşındı.
  • Yunan triremleri planlardan ve arkeolojik kalıntılardan yetenekli denizciler tarafından yeniden inşa edildi ve denizde başarıyla denendi.
  • Guédelon Kalesi, Treigny, Fransa’da bulunan bir ortaçağ inşaat projesi
  • Galileo Deneyinin Yeniden İnşası: eğik düzlem
  • Lomonosov‘un Venüs atmosferini keşfinin yeniden inşası
  • Ireland University College Dublin’de, Deneysel Arkeoloji ve Materyal Kültür Merkezi dünyada bu tür deneysel arkeolojik araştırma ve öğretim için tek üniversite kampüs tesislerinden biridir. Çalışmaları Mezolitik, erken ortaçağ ve Viking Çağı evleri, çanak çömlek, taş, çakmaktaşı, çört ve kuvars teknolojilerini; bronz, demir ve cam işleme; ve gıda üretimini içerir.
Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

05 Aralık 2020, 16:36

Trendyol Cüzdan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Trendyol cüzdan, son zamanlarda yaşamımıza girmiş olan ve ilgi ile kullandığımız bir Trendyol sistemidir. En basit tanımı ile hızlı ödeme yapmayı sağlayan bir yöntemdir. Alışveriş esnasında sepete gittiğinizde tekrar tekrar kart bilgilerinizin girilmesine karşı bir yapısı vardır. Bunun gibi  avanjları ve kolaylıkları gelin şimdi daha ayrıntılı inceleyelim. Trendyol Cüzdan Nasıl...

Devamını Görüntüle

Reklam