Reklam20 Eylül 2020'de eklendi

Curly Girl Method Nedir? Nasıl Yapılır?

Curly Girl Method Nedir? Nasıl Yapılır?

Eğer düzgün olmayan buklelere sahipseniz, söz dinlemeyen, şekillenmeyen dalgalarınız varsa ya da düz sandığınız fakat elektriklenen ve kabaran saçlarınız varsa curly hair metodu denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Curly Girl Method Nedir?

Curly Girl Method, kıvırcık saç metodu olarak da bilinir. Bu metod Loraine Massey’in Curly Girl: The Handbook kitabında anlatılmıştır. Bu metod saçın doğal yapısını bulmaya, dalgaları ve bukleleri arttırmaya yarar. Saç bakımı için yaptığınız tüm alışkanlıkları değiştirmeye hazır olun. Bu metodu kullanan binlerce insandan bilgi ve destek de alabilirsiniz. Saçlarınızı kendi haline bırakarak ne şekle gireceğini öğrenmeye dayalı bu yöntemde düz saçlar, dalgalı saçlar ve bukleli saçlar daha dolgun ve bukleli hale gelmektedir.

Başlamadan önce

Bu yönteme başlamadan önce iyice araştırma yapmanızı, deneyenlerin süreçlerini öğrenmenizi ve bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Saçınızı mümkün olduğunca az ve sülfatsız bir şampuanla yıkayarak sürece hazırlık yapabilirsiniz. Eğer saçlarınızı çok fazla şekillendiren biriyseniz, maşanızla ve düzleştiricinizle vedalaşmaya hazır olun. Saçlarınızda kırıklar mevcutsa, başlamadan önce saçlarınızı kestirerek sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Sürece başlamadan son kez saçınızı normal bir şampuanla yıkayıp kirlerden, yağlardan ve şekillendirici maddelerden arındırın.

Neler yapılmalı, yapılmamalı ?

 • Şampuan kullanılmamalı
 • Isı ile şekillendirme yapılmamalı
 • Tarak ve fırça kullanılmamalı
 • Sülfatsız saç bakım ürünleri kullanılmalı
 • Silikon içeren ürünler kullanılmamalı

Hazırsanız başlıyoruz

 • Şampuanınızdan kurtulun

Şampuanların geneli kıvırcık ve dalgalı saçlar için oldukça zararlı olan sülfatı içerir. Amonyum lauret sülfat, amonyum lauril sülfat, sodyum lauret sülfat, sodyum lauril sülfat vb. maddeler kıvırcık saçları kabartıp, elektriklendirir ve şekil almaz hale getirir. Saçınızı nazikçe temizlemek için içeriğinde ağır maddeler bulundurmayan  bir saç kremi yeterli olacaktır. Eğer çok yağlı saçlarınız varsa ve şampuan kullanmanız gerekiyorsa az miktarda sülfatsız bir şampuan kullanabilirsiniz.

 • Saç kremi ve saç şekillendirici ürünleri seçerken

Saçınızı ve kafa derinizi yıkamak için seçeceğiniz saç kremi sülfat, silikon içermeyen, saçları kurutabileceğinden alkol içermeyen, dalgalı ya da kıvırcık saçlar için uygun olan saç kremleri ve saç şekillendiricileri seçmeniz gerekiyor. Saçlarınızı ağırlaştırmayacağından emin olmalısınız. Saçlarınız boyalıysa, boyalı saçlar için uygun olan ürünlerden alabilirsiniz.

 • Saçlar nasıl yıkanmalı?

Bu metodu uygulayan çoğu insan saçlarını baş aşağı yıkamayı tercih ediyor. Baş aşağı yıkandığında buklelerin daha doğal durduğu ve saçların daha hacimli olduğunu belirtmekte fayda var. Saçlarınızı yıkamaya saçlarınızı ıslatarak başlayın. Saçlarınız tamamen ıslandıktan sonra saç kremini saç diplerine uygulayıp parmak uçlarınızla iyice ovalayın. Bu işlemle beraber saç diplerinde biriken kirler, kepekler ve yağlar yumuşayıp durulamayla beraber saçtan ayrılacaktır.

 • Saçlarınızı duşta geniş aralıklı bir tarakla tarayın

Saçınızdaki saç kremini tarak yardımıyla uçlara doğru dağıtın. Eğer çok kuru saçlarınız varsa saç uçlarına da saç kremi uygulayabilirsiniz. Bu adımdan sonra saçlarınızı tekrar taramayacağınız için saçınızın ayrımını ayarlamanız gerekiyor. Kuruyken saçınızı taradığınızda hem saça zarar verecek hem de doğal oluşacak olan bukleleri bozacaksınız. Bu yüzden duştayken, saçın alt kısımlarından başlayarak yukarı doğru saçtaki dolaşıklıkları nazikçe açarak taramanız gerekmektedir. Saçınızdaki karışıklıklar düzeldikten sonra saç kremini 5 dakika kadar saçınızda bekletin.

 • Saçlarınızı yalnızca soğuk suyla durulayın

Saç kremini saçınızda yeterince beklettikten ve saçınızı taradıktan sonra soğuğa yakın ya da soğuk su kullanarak saçlarınızı durulayın. Soğuk su saçtaki kütikula tabakasını kapatarak nemi saçınıza hapsedecek ve dalgaların oluşmasını sağlayacaktır. Saçınızı duruladıktan sonra tarak kullanmadan ellerinizle nazikçe saçlarınızı düzeltebilirsiniz.

 • Durulanmayan saç kremi ya da şekillendirici uygulayın

Duştan sonra saçlarınız eğer çok kıvırcıksa ve neme ihtiyacı varsa durulanmayan saç kremini hemen uygulayın. Eğer saçınız dalgalıysa 5-10 dakika arası bekleyebilirsiniz. Bu aralıkta saçlarınızı kurulamayın. Saç şekillendiriciyi ya da kremi uygulamadan önce ellerinize alıp avuç içinde ovuşturun ve saçlarınızı bölümlere ayırarak uygulayın. Kıvırcık ya da dalgalı saçlar için özel olan ürünlerden kullanmalısınız ve bu ürünlerin içeriğinde alkol, silikon vb. ürünler bulunmamalı. Saç kremi kullanmak istemiyorsanız saçlarınızı nemlendirmek için doğal yağlar da kullanabilirsiniz.

Kremi ya da yağı saçınıza uygularken düz bir şekilde sürmek yerine doğal buklelerinizi oluşturacak şekilde saçınızı kıvırarak uygulayın. Saçlarınız dalgalıysa kendiniz bukleler oluşturabilirsiniz. Çoğu insan saçlarını avuç içine alıp, ellerini yukarı doğru hareket ettirerek de bukle oluşturmaktadır.

 • Saçı kurularken havlu kullanmayın

Saçlarınızın fazla nemini almak için kağıt havlu, t-shirt veya mikrofiber havluları kullanabilirsiniz. Saçlarınızı nazikçe seçtiğiniz şeyle kurulayabilirsiniz. Bu işlem sonrası 5 dakika bekleyebilir ya da saçlarınızın kuruma süresini azaltmak için saçınızı bir t-shirt ile sarabilirsiniz. Baş aşağı eğik bir şekilde saçlarınızı t-shirte sararsanız bukleleriniz daha hacimli olur. Bu akıma plopping denilmektedir. Bazı insanlar saçlarını kurutmadan sarıp bu şekilde uyumayı tercih etmektedir. Nasıl yapıldığını öğrenmek için plopping nasıl yapılır videolarını izleyebilirsiniz. Aşağıda adımları detaylı anlatan bir fotoğraf bulabilirsiniz.

 • Saçınızın kabarmasını önlemek için kuruturken vigo kullanın

Saçlarınızı düşük ısıda ve yavaş hızda bir difüzör, yani vigo ile kurutmak saçta doğal dalgaların oluşmasına olanak verir. Saçlarınızı asla tamamen kurutmayın. Saçınızın yaklaşık %70’i kuruduktan sonra fön makinesini kullanmayı bırakın. Saçınızı kuruturken saçınıza mümkün olduğunca az dokunun ve tarar hareketlerden kaçının. Bu saçınızdaki dalgaların oluşumunu etkileyecektir.

Saçlarınızın istediğiniz şekli alması zaman alacaktır. Saçınızın yapısına bağlı olarak genelde 3-6 hafta sürebilir. İlk zamanlar saçınız kötü görünse de yılmayın, unutmayın güzel olan her şey zaman alır. Bu sürede her yıkadığınızda saçınızın fotoğrafını çekip gelişim sürecini takip edebilirsiniz.

Curly girl methodunu uygulayan insanların saçlarındaki değişimleri görebilmeniz adına yazımızı bu fotoğraflarla sonlandırıyoruz. Deneyimlerinizi yorum kısmında paylaşırsanız seviniriz.

 

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Aralık 2020, 21:19

Youtube Videolarına Nasıl Alt Yazı Eklenir?

Youtube videoya alt yazı ekleme işlemini bilmek bize gelişim açısından çok fazla avantaj sağlayabilir. Özellikle Youtube’un son zamanlarda ki popülaritesini ve bilinirliğini düşünürsek bu hobiyi paraya bile çevirme potansiyeliniz yüksek diyebiliriz. Farklı dillerde yayımlanan videoları istediğimiz zaman alt yazı ekleme şansımız bulunuyor. Youtube’un içinde alt yazı ekleme sistemi ile bu...

Devamını Görüntüle

Reklam