Reklam28 Eylül 2020'de eklendi

Buttermilk Nedir? Buttermilk Nasıl Yapılır?

Buttermilk Nedir? Buttermilk Nasıl Yapılır?

Youtube’da gezerken ya da instagram keşfetteyken önümüze lezzetli tatlılar, pancakeler, salatalar ve yemekler çıkar. Hemen yapmak isterken malzemeler arasında buttermilk yazdığını görürüz. Türkiye’de bulmanın neredeyse imkansız olduğu buttermilk adından da anlaşılacağı gibi bir süt ürünüdür. Türkçe’ye yayık ayran, yayık altı, yayık altı suyu olarak çevrilen buttermilk aslında tereyağı yaparken sütten kalan kısımdır. Yapımı oldukça kolay olan bu süt ürünü tatlılarda, yemeklerde kullanıldığında oldukça farklı lezzetlere sebep oluyor. Ayrıca buttermilk keklerde kullanıldığında, kabartma tozuyla tepkimeye girerek kekin daha fazla kabarmasını sağlar.

Buttermilk nasıl yapılır?

1– 240 mililitre, yaklaşık 1 bardak yağlı bir süt alın. Yağsız sütler düzgün kesilmediği için buttermilk olması gerektiği gibi olmayacaktır.

2– 1 bardak süt için 1 yemek kaşığı limon suyu ya da sirke ölçün. Sirke için beyaz sirke kullanabilirsiniz, bu sirkenin yoğun kokusuna sahip olmayan bir buttermilk yapmanızı sağlar. Limon koymayı seçerseniz, yapacağınız buttermilkte limon aromasının da olacağını unutmayın.

3– Süt içerisine  limon suyunu ya da beyaz sirkeyi ekleyin ve yaklaşık 5 dakika kadar karıştırın. İlk 5 dakikada süt kesilmeye başlayacak ve içerisinde çökeltiler oluşmaya başlayacaktır. Bir 5 dakika daha bekletip süzebilirsiniz. İçerisindeki çökeltileri alıp sıvı kısmını kullanacaksınız. İçerisindeki çökeltiler de lor peyniri olarak kullanılabilir.

Gerçek Buttermilk

Gerçek buttermilk önceden de bahsettiğimiz gibi tereyağı yaparken kalan sıvıdır. Eğer evinizde tereyağı yapıyorsanız, çalkaladıktan sonra oluşan tereyağını ayırdığınızda kalan kısım buttermilktir. Yemeklerde, salata sosları yapımında, keklerde, tatlılarda kullanmak için bu sıvıyı saklayabilirsiniz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Kasım 2020, 15:29

Yaşam Koçluğu Nedir? Sertifika Bilgileri

Yaşam koçluğu, günümüzün popüler meslekleri arasında kendine yavaşça yer bulmaya başladı. Eğitimini almak da o denli önemli bir iş haline geldi. Çünkü sertifikası alındıktan sonra çeşitli infuluencer sitelerde yani online ortamda bile bu mesleği icra edebiliyorsunuz. Bireylerin motivasyonlarını arttırmak, onlara yön gösterme e birlikte hedef kurma gibi faaliyet alanlarına sahip...

Devamını Görüntüle

Reklam