Reklam08 Kasım 2020'de eklendi

Bina Hasar Tespiti Nedir? Nasıl Yapılır?

Bina Hasar Tespiti Nedir? Nasıl Yapılır?

Bina hasar tespiti; sel, deprem, heyelan gibi afetler sonrasında mühendis ve mimarlardan oluşan bir teknik ekip tarafından yapılmaktadır. Gözlemsel olarak yapılan değerlendirmelerde sınıflandırılarak hasar tespit işlemleri yapılmaktadır.

Son zamanlarda özellikle Ege ve Marmara bölgelerinde meydana gelen depremler sonrasında ‘’Bina hasar kaydı’’ sıklıkla aranmaktadır. Herhangi bir depreme karşılık hasar kaydınızı sordurmanızı ve gereken önemleri almanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz, bu konu ile ilgili ayrıntılara geçelim;

Bina Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?

Bina hasar tespit çalışmaları, herhangi bir afet sonrasında meydana gelmektedir. Afetten sonra meydana gelen hasarı tespit için 2 şer kişilik alanında uzman mimar ve mühendislerden oluşan ekipler yönlendirilir. Tabi ki bu ekiplerin gelebilmesi için bina hasar tespiti için başvuru yapmanız gerekir. Başvuru aşağıdaki gibidir;

Bina Hasar Tespiti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bina hasar tespiti başvurusu için ilk olarak binanızın adresini çok iyi bilmeniz gerekir. Bu bilgiden sonra aşağıdaki yerlere başvuru yapmalısınız.

  1. Çevre ve Şehircilik Banakanlığı Alo 181
  2. Bulunduğunuz şehrin Büyükşehir Belediye Başkanlığı
  3. Bulunduğunuz şehrin il müdürlük santarali
  4. Çeşitli ilçe kaymakamlıklarda kurulan hasar tespit başvuru masaları
  5. Alo 125 hattını arayarak ek bilgi talep edebilirsiniz ( DASK sigortası olanlar için )
  6. Bina Hasar Tespit Sorgulama Nereden Yapılır?

Bina hasar tespit çalışmalarından sonra bina hasar tespit sonucu internet üzerinden öğrenebilir. Bunun için hasartespit.csb.gov.tr adresine girin. İster Tc kimlik numaranız, ister adres bilgilerinizde sonucu öğrenebilirsiniz.

Hasar Tiplerine Göre Bina Sıralaması Nasıl Oluyor?

Sigorta kapsamındaki binalara ödeme yapılmak için bina hasar tipleri oluşturulmuştur. Bu hasarlar; hafif, orta ve ağır olmak üzere 3’e ayrılır.

  • Hafif Hasarlı – Hasarsız Binalar: Bu bina tipinde herhangi bir hasar kaydı yoktur. Rahatlıkla oturma izni verilir. Sigortalının beyanı esas alınır.
  • Orta Hasarlı Binalar: Bu bina sınıfında mutlaka ama mutlaka sigorta tarafından bakım hizmeti sağlanır. Eğer, ‘’Oturabilir’’ kararı çıkarsa bu tip binalarda güçlendirme yapılarak yaşanabilir.
  • Ağır Hasarlı Binalar: Bu tip binalar, afetten ciddi oranda zarar görmüştür. Bu nedenle de yıkımına karar verilen binalardır.
Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

10 Eylül 2022, 13:48

Ücretsiz Greencard Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika‘da yaşamak ve çalışmak bir çoğumuzun hayalidir. İzlediğimiz dizilerde filmlerde gördüğümüz evlerde yaşamak, o kültürü tanımak ve o kültür içinde yaşamak istiyorduk. Peki her yıl Amerika Birleşik Devletlerinin 55.000 kişiye kalıcı oturum ve çalışma izni verdiğini biliyor muydunuz? Üstelik bunun için şirketlere gidip ücret ödemenize de gerek yok. Gösterdiğimiz adımları...

Devamını Görüntüle

Reklam