Reklam22 Ekim 2020'de eklendi

Bilgisayarım Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

Bilgisayarım Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

Sıcacık kahvenizi yeni demlediniz, bilgisayarınızı açıp makale okuyacaksınız ya da ödevinizi yapacaksınız. Bilgisayarınızın açma düğmesine bastınız fakat bilgisayar açılmadı. Belki de basamadığınız için açılmadığını düşünüp tekrar bastınız ama yine tepki yok. Aşağıdaki adımları deneyerek sorunu anlayabilir ve çözüme yönelik adımlar atabilirsiniz. Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP dahil olmak üzere hangi Windows işletim sistemi yüklü olursa olsun uygulanabilir adımlar için yazımızı okumaya devam edin. Bilgisayarınız açılmasa bile verileriniz silinmeyecektir. Bir bilgisayar açılmadığında genelde problem donanımsaldır. Donanımsal bir parça arızalanmış ve bu yüzden bilgisayarınız açılmıyor olabilir, fakat bu arıza depolama alanını çoğu durumda etkilemez.

Açılmayan Bilgisayara Ne Yapılır

1- Bilgisayar açılmıyor, şarj olmuyor

 • Öncelikle bilgisayarınızın takılı olduğu prizi kontrol edin, eğer priz başka elektrikli aletleri de çalıştırmıyorsa problem prizde olabilir. Diğer elektrikli aletler çalışıyorsa bilgisayarınızın açma kapama düğmesine tekrar basarak çalıştırmayı deneyin. Çoğu kullanıcı bilgisayarları açılmadığında hemen paniğe kapılır fakat problem genelde kullanılan uzatma kablosunda ya da prizde olabilir. Eğer prizde sıkıntı yoksa ve uzatma kablosu kullanıyorsanız, bilgisayarınızın şarj kablosunu doğrudan prize takın ve tekrar deneyin, problem uzatma kablosunda olabilir.

 • Bilgisayarınızın kablosu ve adaptörü arasındaki bağlantı gevşemiş olabilir. Bağlantıları kontrol edip tekrar bilgisayarınızı açmayı deneyin.
 • Problem pilinizde olabilir, dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarınızın pilini çıkartıp, güce bağlı olarak çalıştırmayı deneyin. Eğer bilgisayarınız açılıyorsa bilgisayarınızı bu şekilde kullanabilir ve daha sonra pili değiştirebilirsiniz.
 • Bilgisayarınızın güç kablosu bağlantısı noktasında bir hasar olabilir. Bunları kontrol edin, problem şarj kablosunda ya da adaptördeyse değiştirin.

2- Bilgisayar açıldıktan sonra kapanıyor

 • Bilgisayarınız fazla ısınmış olabilir. Ortamın ısısını ve bilgisayarınızın ısısını düşürdükten sonra bilgisayarınızı tekrar açmayı deneyin. Bazen bilgisayarlar aşırı ısındığında kendini kapatabilir.
 • Bilgisayarınızdaki açma/kapama düğmesi takılı kalmış olabilir, düğmeyi düzelttikten sonra bilgisayarınızı tekrar açmayı deneyin.
 • Bilgisayar içindeki parçalarda gevşeme olabileceğinden bilgisayar kasasını açıp kontrol edin ya da teknik destek alın.

3- Bilgisayar açılıyor ama monitör açılmıyor

 • Bilgisayarınızın ışıkları yanıyor, fanınızın sesi geliyor fakat ekranda herhangi bir görüntü oluşmuyorsa monitörünüzde bir sıkıntı olabilir. Bağlantılarını kontrol edip ardından tekrar açmayı deneyin.
 • Bilgisayarınızın bekleme ya da uyku modunda olmadığından emin olun. Bu gibi durumlarda ekran güç tasarrufu için kapatılabilir, fakat fanınızın sesini duymaya devam edersiniz. Güç düğmesine basıp 5 saniye kadar basılı tutarsanız bilgisayarınız kapanacak ve eğer uyku modunda olduğu için monitör açılmıyorsa, yeniden bilgisayarınızı açmaya çalıştığınızda, açılacaktır.
 • Bilgisayarınızın içini açabiliyorsanız, tüm parçaları kontrol edip, gevşemiş ya da yerinden çıkıp çıkmadıklarına bakın. Eğer gevşemiş bir parça varsa düzeltip, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin.

4- Mavi ekran çıkıyor

 • Eğer yeni bir program ya da donanım parçası eklediyseniz, yazılımı güncellemesi yaptıysanız bunlar mavi ekrana neden olabilir.  Yaptığınız değişiklikleri geri almak için; bilinen son iyi yapılandırmayı kullanarak başlatabilir, son sistem değişikliklerini geri almak için sistem geri yükleme’yi kullanabilir ya da sürücü güncellemenizden önceki sürüme geri dönebilirsiniz.
 • Bilgisayarınızda yeterli alan kalmadığında mavi ekran hatası alabilirsiniz. Microsoft, en az 100 MB boş alan tutmanızı önerir, ancak bu kadar az boş alanla ilgili düzenli olarak sorun çıkabilir. Genellikle Windows kullanıcılarının sürücünün kapasitesinin en az% 10’unu her zaman boş tutmaları önerilir.
 • Bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın. Bazı virüsler, özellikle ana önyükleme kaydını veya ön yüklemeyi etkileyen mavi ekrana neden olabilir.

Problemlerin çözümüne yönelik her şeyi yaptınız fakat sorununuz çözülmediyse donanımsal büyük bir sıkıntı olabilir, bu yüzden bilgisayarınızı en yakın zamanda teknik servise götürmelisiniz.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Şubat 2021, 07:28

Aromaterapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Aromaterapi, hastalıkların bitkisel bir şekilde tedavi edilmesidir. Çeşitli doğal yağların ve çiçek özlerinin vücut ile temasa geçirilerek ağrı, sızı veyahut şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlar. 6000 yıl öncesine dayanan bir geleneğin ürünü olduğu söylenmektedir. Bedenin ve rahatsızlıkların şifalanması için kullanılan bir bütüncül tıp yöntemidir. Aynı zamanda ruhsal sorunlara da iyi gelen...

Devamını Görüntüle

Reklam