Reklam13 Ekim 2020'de eklendi

Bilgisayarı Satmadan Önce Yapılması Gerekenler

Bilgisayarı Satmadan Önce Yapılması Gerekenler

Kullandığınız bilgisayar artık size yetmiyorsa, yavaşlamışsa yeni bilgisayar almak bazen en iyi çözümdür. Yeni bilgisayar almadan önce kullandığınız bilgisayarı satabilirsiniz. Eski bilgisayarınızı satmak ve yenisini almak istiyorsanız önceden bazı işlemler yapmalısınız. Bütün bilgilerinizi sildiniz fakat gerçekten sildiniz mi? Peki ya bilgisayarınızda casus bir yazılım yüklüyse? Bunun gibi soruları cevaplamak için bu yazımızı yazdık.

Eski Bilgisayarı Satarken Yapılacaklar

1- Bilgisayarınızı virüs ve casus yazılımlara yönelik taramalısınız

Bilgisayarınızı yavaşlatan, kullanımını zorlaştıran şeyler virüsler, solucanlar, casus yazılımlar olabilir. Satacağınız bilgisayarı bu şekilde bir başkasına vermemelisiniz. Belki de bilgisayarınızı temizlediğinizde kullanımı kolaylaşacağı için satmaktan vazgeçeceksiniz.

2- Bilgisayardaki verilerinizi yedekleyin ve silin

Hard diskteki bilgileri silseniz bile geri getirilebilme ihtimaline karşı hard diskinizi değiştirebilirsiniz. Dosyalarınızı harici bir diske ya da çevrimiçi bulut servisine yükleyebilirsiniz. Hard diskinizde kredi kartı bilgileri gibi finansal bilgilerinizi bırakmayın. DBAN kullanarak hard diskinizi güvenle silebilirsiniz. İsterseniz sürücüyü komple silip daha sonra Windows yükleyebilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınız ilk alındığı halinde olacaktır.

3- Bilgisayarınızda kullandığınız programlardaki tüm hesaplardan çıkış yapın

Bilgisayarınıza format attıracaksanız bu gerekli değildir fakat yine de bilgisayarınızı bir başkasına vermeden gmail, icloud gibi tüm hesaplardan ve sosyal medya hesaplarından çıkış yapın. Böylelikle hiç kimse kişisel verilerinize erişmemiş olacaktır.

4- Bilgisayarın değerini iyi belirleyin

Bilgisayarınızı satmadan piyasa değerini iyi belirlemelisiniz. İkinci el sitelerinde bilgisayarınızın modelini aratıp, diğer bilgisayarların durumuna göre ortalama bir fiyat çıkarabilirsiniz. Değerinin artmasını istiyorsanız bilgisayarınızın olabildiğince iyi durumda gözükmesini sağlayın. Klavyede soyulmalar, aşınmalar varsa tuş takımını değiştirin. Tuş takımını uygun fiyata bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızın fotoğraflarını çekip satış sitelerine yüklemeden önce tozunu alıp temizlerseniz daha güzel bir görüntü yakalarsınız. Bu da bilgisayarınızın değerini arttırır.

5- Satış Sözleşmesi

Bilgisayarınızı değerinde alacak iyi bir alıcı buldunuz. Fakat öylece bilgisayarınızı verip parayı alacak mısınız? Bilgisayarın faturası sizin üzerinizde olduğu için bilgisayarın yeni alıcısı illegal bir işlem yaptığında sorumlu siz olabilirsiniz. Bu yüzden satış sözleşmesi imzalamak bu gibi durumları engelleyebilir. Bir A4 kağıdına bilgisayarın modelini, seri numaralarını yazarak satış sözleşmesi yapmak oldukça önemlidir. Bu kağıda bilgisayar alıcısını, satıcısını ve satış modeliyle tarihi yazıp imzalamalısınız. Bir kopyası sizde bir kopyası da alıcıda olmalıdır.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Şubat 2021, 07:02

Zoom Hesabı Nasıl Silinir? Abonelik İptal Etme

Zoom hesabı nasıl silinir? Sorusunu 2 çözüm yöntemi ile ayrıntılı bir şekilde anlattık. İşletim sisteminize göre uygun olan çözüm yöntemini uyguladığınız taktirde programı başarılı bir şekilde kaldırabileceksiniz. Zoom Hesabı Nasıl Silinir? Adım 1: İlk olarak Zoom hesap silme işlemi için uygulamaya giriş yapın. Adım 2: Uygulamaya giriş yaptıktan sonra profil...

Devamını Görüntüle

Reklam