Reklam15 Eylül 2020'de eklendi

Atomaltı Parçacıklar Nedir ?

Atomaltı Parçacıklar Nedir ?

Atomlar elementlerin, element özelliğine sahip en küçük birimidir. Atomları oluşturan ve atomaltı parçacıklar denilen daha küçük birimleri vardır. Bir atomu oluşturan üç ana atom altı parçacık; protonlar, nötronlar ve elektronlardır. Bu üç atomaltı parçacıktan yalnızca nötronlar elektriksel yük olarak nötrdür.  Buna karşılık; protonlar her biri birimi için artı yüke sahipken, elektronlar negatif yüke sahiptir.

Atomun merkezine çekirdek denir. Atomun çekirdeğinde sıkıca paketlenmiş nötronlar ve protonlar bulunur. Çekirdekte bulunan protonlar nedeniyle atom çekirdeği pozitif yüklüdür. Elektronlar ise pozitif yüklü çekirdek etrafında bir bulut oluşturarak, negatif yükleriyle atom çekirdeğiyle bir çekim oluşturarak çekirdeğe yakın konumlanmıştır.

Atom Altı Parçacıkların Kütleleri

Nötronların ve protonların kütleleri birbirine çok yakındır ve yaklaşık 1,7 x 10^-24 gramdır. Fakat bu kütlenin gramla tanımlanması çok doğru değildir. Bu nedenle atomların ve atomaltı parçacıkların kütlelerini ifade edebilmek için dalton ölçü birimi kullanılmaktadır. Dalton birimi, atomik kütle birimi ya da amu ile aynı birimdir.

Aşağıda atom modeli verilmiştir.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Haziran 2020, 13:19

Deprem Nedir ? Nasıl Oluşur ve Ölçülür ?

Deprem, Dünya’nın yüzeyindeki sarsıntı, sismik dalgalar yaratan litosferdeki ani bir enerji salınımından kaynaklanmaktadır. Deprem, zelzele, yer sarsıntısı olarak da bilinmektedir. Depremler hissedilemeyecek kadar zayıf olabilir ya da nesneleri ve insanları havaya itecek ve şehirlerde yıkıma sebep olacak kadar şiddetli olabilir. Kaynağı belirli bir merkezdir ve bu merkezden çevreye sismik dalgalar...

Devamını Görüntüle

Reklam