Reklam11 Şubat 2021'de eklendi

Aromaterapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Aromaterapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Aromaterapi, hastalıkların bitkisel bir şekilde tedavi edilmesidir. Çeşitli doğal yağların ve çiçek özlerinin vücut ile temasa geçirilerek ağrı, sızı veyahut şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlar. 6000 yıl öncesine dayanan bir geleneğin ürünü olduğu söylenmektedir. Bedenin ve rahatsızlıkların şifalanması için kullanılan bir bütüncül tıp yöntemidir. Aynı zamanda ruhsal sorunlara da iyi gelen dinginlik veren bir tesiri vardır.

Aroma Terapi Nasıl Yapılır?

Aromaterapi, genel anlamda vücut ağrılarının giderilmesi için bitkisel yağların vücuda temas ettirilmesi ile yapılır. Alternatif bir bütünsel şifa türü olan bu yöntem zihne ve bedene iyi gelmektedir. Beyne de koku duyusunu harekete geçirmesi anlamında olumlu etki yapmaktadır. 

Kas ağrıları, dolaşım problemleri, tıkanmış sinüslere arınma sağlar. Bir antioksidan tekniğidir. Tohum ve doğadaki özlerinden oluşur ve ciltteki ölü derilerin atılmasına da faydası dokunur. Yenilenmiş hücrelere sahip olmak için tercih edilir. Kullanım alanları ise daha çok şu şekildedir; 

 • Masaj
 • Kompress
 • İnhalasyon 

Bu yağların uçucu olması sebebiyle içilerek kullanılması önerilmez. Ayrıca hamileler ve herhangi başka sağlık şikayetleri olan kişilerin doktorlarına danışmadan bu uygulama ile ilgilenmeleri tavsiye edilmez. Sindirime iyi gelir ve üst solunum sisteminin ferahlamasına yarayan bu terapi türü bir hekime danışılmadan kullanılmamalıdır. 

Aroma Terapi Ne İşe Yarar?

Aromaterapi, nörolojik hastalıklar ve ağrılara iyi gelmektedir. Psikolojik sorunlar örneğin anksiyete ve obsesyonu hafifleten bir yanı vardır. Mide problemleri ve stresi önlemede yardımcıdır. Kısaca zihin ve vücut bütünlüğünü sağlayan bir alternatif tıp yöntemidir. Depresyonun ve kronik yorgunluğun önüne geçmek için bir aracıdır. Her şeyin anti özelliğini taşıyan ve bakteri söktürücü bir teknik ile sosyal yaşamda kendinizi sağlıklı hissetmenizi sağlar. Tercih edilen ve kullanılan bitkiler şu şekildedir;

 • Lavanta
 • Yasemin
 • Papatya
 • Sardunya
 • Gül
 • Ekinezya
 • Biberiye
 • Ardıç
 • Okaliptüs
 • Kekik
 • Nane
 • Melisa
 • Vanilya 

Ayrıca birçok çeşidi daha bulunmaktadır. Ancak en çok tercih edilenler bu şekildedir. Şişliklere ödemlere iyi gelmesinin yanında selülit ve çatlaklar için de kullanabilirsiniz. Akneler ve sivilcelerin baş belası olması artık geçerliliğini yitirmiştir. Cildinizin sıkılaşması ve sarkmalar için ve tabi ki pürüzsüzlük için doktorunuza danışarak bir program başlatabilirsiniz. 

Kimler Aromaterapi Olabilir?

Aromaterapiyi rahatsızlığı olan herkes olabilir. Ancak bu kesinlikle hekim kontrolü olmadan girişilecek bir yöntem değildir. Önce gidip bir muayene olmalı ve şikayetlerinizi anlatmalısınız. Eğer size önerilirse ya da bu fikriniz kabul görürse olmanız gerekir.

Psikolojik ve fiziki problemlere iyi geldiği bilinse de çocuklarınıza kesinlikle bir uzman onayı almadan bunu uygulamayın. Özellikle hamile kadınlar ve bazı kronik rahatsız olan bireyler için de bu uyarı geçerlidir. 

Aromaterapi Nelere İyi Gelir?

Aromaterapi, kaygı, stres, obsesiflik, olumsuz duygular ve fiziksel ağrılara iyi gelmektedir. Örnek olarak kabızlık, saçkıran, aşırı gaz birikmesi, eklem sorunları, sivilceli bir yüze faydası olmaktadır. İnsana dair tüm uzuvların dengeli bir hale gelmesini amaçlamaktadır. Hafifletmek ve var ise dolaşım, solunum gibi şikayetleri düzeltmeye yaramaktadır. Bitkilerin doğal özlerinden oluşan yağların beden ile buluşması sonucu bütüncül bir refah sağlanmaktadır. 

Aromaterapi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Aromaterapi uygulaması, terapötik bir yöntem olduğu için hem ruhi hem bedensel iyi gelme halini ifade eder. En basitinden zindelik katması günlük yaşamın stresine karşı daha güçlü bir vücut birliğine kavuşmanızı sağlamaktadır. 

Ancak kesinlikle doktor onayı almadan gidip rastgele eczanelerden bu yağlar alınmamalıdır. Seyreltilmiş bir kullanım ile uzman rehberliğinde kullandığınız müddetçe size hiçbir olumsuz dönüşü olmaz. Hayat kalitesini arttırmak için tercih edilen bir teknik olduğu için doğal ve sağlıklı yaşama geçmeyi sağlaması bakımından iyi gelir. 

Aromaterapisinde Hangi Yağlar Tercih Edilmeli?

Aromaterapi yağları, özeldir. Her bir yağın kendine has özelliği vardır. Bizim tavsiye ettiğimiz yağlar şu şekildedir;

 • Biberiye yağı, taze ve otsu bir koku yayar. Dinçleştirici bir etkiye sahiptir, kullanabilirsiniz.
 • Lavanta yağı, çiçeksi bir koku ile insanı rahatlatır. Endişe varsa çok iyi gelir.
 • Gül yağı, odunsu ve çiçeksi kokar. Depresyondan çıkma konusuna birebirdir.
 • Limon yağı, hafıza ve yorgunluğa çok iyi gelir.
 • Nane yağı, mide bulantısı ve baş ağrısına çok iyi gelir.
Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Nisan 2021, 17:02

Yüzde (%) Hesabı Nasıl Yapılır?

Yüzde hesaplamak, eğer bir uygulama ya da hesaplama robotu kullanıyorsanız oldukça kolaydır. Fakat bazı anlarda bu hesaplama modüllerine erişim güç olabilir. Özellikle sınavlarda yüzde hesabı içeren sorularda bu hesabı sizin yapmanızı isterler. Bu yazımızda size yüzde hesabının nasıl yapılacağını öğreteceğiz. Yüzde hesabı Yüzde kelimesi İngilizce ‘ de percent/percentage demektir. Cent,...

Devamını Görüntüle

Reklam