07 Nisan 2020'de eklendi

Aradığım Kitabı Nasıl Bulurum ?

Aradığım Kitabı Nasıl Bulurum ?

Sadece konusunu hatırladığınız bir kitabı bulabilmek ister misiniz? Nasıl olduğunu öğrendiğinizde, bunun oldukça kolay olduğunu göreceksiniz!

Bazen eskiden okuduğunuz bir kitabı hatırlarsınız ya da biri bir yerde bir kitaptan bahsetmiştir, konusu hoşunuza gitmiştir ama adını hatırlamıyor olabilirsiniz. Herkesin zaman zaman unutkanlıkları vardır, bu nedenle bir gün böyle bir sorunla karşılaşmanız muhtemeldir. Eski zamanlarda, bir kütüphaneciye sorarak belki sorunu halledebilirdiniz. Bugün ise, kitabın adını ya da yazarını hatırlamadığınızda, kitabı bulmak için çevrimiçi ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Google Arama ile Kitap Bulma

Bir kitabın adını ya da yazarını hatırlamadığınızda, Google ya da başka bir arama motoru ilk arama noktanız olmalıdır. Kitaptan hatırladığınız ayrıntıları anahtar kelime olarak kullanarak aradığınız kitaba ulaşmanız mümkün.

Kitabın adını ya da yazarın adını unutmuş olmanız durumunda, kitaptan kullanabileceğiniz herhangi bir cümleyi hatırlamanız gerekir. Bir karakterin adı, bir diyalog, bir cümle olabilir. İfade ne kadar belirgin olursa, sonuç o kadar iyi olacaktır.

Normal bir arama için olan her şey burada da geçerlidir. Örneğin, kesin aramaların tırnak içine alınması. Google, otomatik önerileri sunarak, doğru yolda olup olmadığınızı size gösterecektir. Google Gelişmiş Arama seçeneklerini kullanarak; belirli anahtar kelimeleri ekleyebilir, tam bir kelime öbeği ile arama yapabilirsiniz.

Google Kitaplar’ı Deneyin

Google Kitaplar projesi, türünün en büyük kitap kataloglama projesiydi. Milyonlarca kitap tarandı ve Google Arama gibi çalışan bir Google Kitaplar projesi başlatıldı.

Aradaki fark; arama sonuçlarında referans sayısı, ortak terimler, kelime öbekleri, kitaptan popüler cümleler gibi ek bilgileri de içermesidir. Ayrıca, kitabın örnek sayfalarını görüntüleyerek de aradığınız kitap olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, bir kitapta arama yapabilirsiniz.

Eldeki arama parametrelerinin sayısının çokluğu sayesinde, belirsiz bir açıklama kullanarak bile aradığınız kitabı bulabilirsiniz. Gelişmiş Google Kitap Arama sayfasını; konu, yayıncı, dil, yayın tarihi gibi filtrelerle kullanın.

Bir ipucu bulabilmek için anahtar kelimeler ya da kitaptaki karakterler ile denemeler yapın. Aradığınız kitabı bulamasanız bile, bir sonraki adımda sizi cevaba götürecek bir referans ile karşılaşabilirsiniz.

Herhangi Bir Kitabı Bulmak İçin En İyi Online Kataloglar

Kitap arama konusunda uzmanlaşmış bazı arama motorları vardır.

1.Bookfinder

Dünya genelinde 100.000’den fazla kitapçının stoklarına giren, gelişmiş bir arama motorudur. Bir anahtar kelime, kitabın yazarı gibi bilgileri ve eğer hatırlıyorsanız yayın yılına göre sınırlayarak aradığınız kitaba ulaşabilirsiniz.

BookFinder’ın gelişmiş arama seçenekleri, kitabın ilk baskılarını ve hatta basılı olmayan kitapları bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, en ucuz ders kitaplarını bulmak için de popüler bir sitedir.

2. WorldCat

WorldCat, dünyanın en büyük kütüphane içeriğine sahip online ağıdır. Toplamda 170 ülkede, 72.000 kütüphanedeki verilerle, dünya çapında bir veritabanında arama yapabilirsiniz. Bir kitabı arayın ve en yakındaki kütüphanede bulun.

3. The Library of Congress

The Library of Congress, dünyanın en büyük kütüphanesidir ve büyük bir dijital koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Milyonlarca kitap, el yazması, harita, müzik, kayıt, resim ve elektronik kaynaklar dahil olmak üzere, çevrimiçi bir kaynak araması yapabilirsiniz.

Bir Kitabın Adını Bulmak İçin Amazon Araması’nı Kullanma

Amazon, hayatına çevrimiçi bir kitapçı olarak başladı. Bir kitabı bulmak için temel arama çubuğunu kullanabilir ve bir anahtar kelime ile başlayabilirsiniz. Ancak, asıl detaylı aramaları Amazon’un Gelişmiş Kitap Arama seçeneği ile yapabilirsiniz.

Amazon’un gelişmiş arama seçeneğinde, kitabınız için deneyebileceğiniz güçlü arama seçeneklerini de bulabilirsiniz. Bir anahtar kelime ya da başlık kullanın, Ara bağlantısına tıklayarak belgeleri gözden geçirin. Amazon’da kitap aramanın püf noktası, sonuçları daraltabilmekten geçiyor.

Çevrimiçi Kitap Topluluklarından Yardım İsteyin

Kitap platformlarında, kitap severlerin hafızalarından yararlanabilirsiniz!

Good Reads, Amazon’un bir yan kuruluşudur. Bu nedenle, bilgi tabanının da aynı derecede geniş olması beklenebilir. Kitap severler için oluşturulan bu sosyal patformda, çeşitli konularda tartışma forumları bulunmaktadır. Bir türe özgü gruba dahil olarak yardım isteyebilirsiniz.

Küçük Bir Detay Bile Bir İpucudur

Kitaptaki herhangi bir resim ya da bir karakterin fiziksel özelliği bile bir ipucudur. Kitabın adını hatırlamakta zorlanıyorsanız, kitapla ilişkili anıları ortaya çıkarmayı deneyin. O kitabı okurken neredeydiniz? Ne yapıyordunuz?

Ayrıca, bir okuma listesi yapmak ve düzenli tutmak da aradığınız kitaplara kolayca ulaşmanızı sağlayacaktır. Bugünlük benden bu kadar. Sevgiyle kalın!

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Ocak 2021, 11:47

Phasmophobia Eşyalar Nasıl Kullanılır, Hayalet Nasıl Gelir

Son dönemin en popüler korku oyunlarının başında gelen Phasmophobia ile hayalet avcısı olabilirsiniz. Oyunda size verilen görevleri yaparak hayaletini izini sürmeniz gerekiyor. Doğru yer ve zamanlar da eşyaları kullanarak hayaletin türünü öğrenebilirsiniz. Oyundaki amaç ; Size verilen eşyalar ve görevler ile hayaletin türünü bulmalısınız. Görevleri yaaprak daha çok tecrübe kazanıp...

Devamını Görüntüle