Reklam23 Kasım 2020'de eklendi

Araba Motoru Neden Yağ Yakar? 8 Farklı Sebep !

Araba Motoru Neden Yağ Yakar? 8 Farklı Sebep !

Arabaların çoğunda düzenli olarak bazı dönemlerde yağ yakma olur.  Hatta çoğunlukla aracın bir miktar yağ yakması insanlar tarafından normal karşılanır. Fakat uzmanlar, bin kilometre de 1 litre yağ yakmanın normal düzeyden fazla olduğu düşünmekte.  Burada da aklımıza şu soru geliyor: arabalar neden yağ yakar? Şimdi bu sorunun cevabını ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Arabanın Yağ Yaktığını Nasıl Anlarız?

Araçların motorlarının yağ seviyesi, kaputun kaldırılmasıyla buradaki yağ seviyesini gösteren yağ lekesinden kolayca anlayabilirsiniz. Fakat değişen sebeplerden ötürü yağ seviyesi kontrol altına alınamıyorsa aracın yağ göstergesine bakılmalıdır. Özellikle yokuşta yağ lambası yanıp sönüyorsa azalma var demektir. 

Araçlar neden Yağ Yakar? 

Araba motoru neden yağ yakar? Gibi bir sorunun cevabı aslında birçok farklı nedenden dolayı kaynaklanır. Bu nedenlerin bazıları diren anlaşılabilirken bazılarını ustalar tarafından bakılması gerekmektedir.  Bu nedenler;

  • Motorun segman dediğimiz bölümünde, ana ve sibop yataklarında ya da piston da oluşan aşınmalar nedeniyle motorda yanma oluşur. Bu nedenle yağ eksilmesi olur. 
  • Aracı devamlı olarak yüksek devirde kullanmak motorun yağ yakmasına sebep olur. 
  • Kullandığınız motor yağının araca uygun olmamasından dolayı motorda yağ eksilmesine neden olur.
  • Motorda bulunan yağ segmanlarının kurum ya da karbon bağlaması motorun yağ yakmasına sebep olur.
  • Aracın yağ pompasında bulunan arıza sonucunda motorda yağ eksilmesi meydana gelebilir.  Yağ debisi aşırı şekilde hızlı akacağından, hızlı akan yap yanma odasına gelip ve burada yanabilir.
  • Benzinli araç neden yağ yakar? Gibi bir soru karşınıza gelebilir. Aracın yağ yakmasının benzinle alakası yoktur. Çizilmiş ya da aşınmış gömlek ve ya silindirlerin iç yüzleri motorun yağ yakmasına sebep olabilir.
  • Motora koyduğunuz yağ seviyesi alması gerekenden fazla olursa motora fazla gelebilir. Bu nedenle motor fazla yağı yakabilir.
  • Ayrıca gazlı araç neden yağ yakar? Gibi bir soru da karşınıza gelebilir. Yine dediğimiz gibi aracın yakıtının yağ yakma ile alakası yoktur. Motorda bulunan emme yatakları aşınması sonucunda karbüratör yağı emebilir ve yağ yakımı gerçekleşebilir.
Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Kasım 2020, 07:33

Araba Kilometre Düşürme Nasıl Anlaşılır? 3 Yöntem

Araba kilometresi düşürme, özellikle son zamanlarda ikinci el piyasasının hareketlenmesi ile karşılaştığımız büyük bir sorun. Aracı biraz daha fazla kar etsin diye insanları kandırmaktan başka bir şey bilmeyenler; araba kilometrelerini düşürüp daha çok kar etmeye çalışıyorlar. Bu da alıcılar için ilerleyen süreçte sıkıntı yaşatıyor. araç kilometresi düşürmek için de bazı...

Devamını Görüntüle

Reklam