01 Ocak 2021'de eklendi

Apple Mac Ekran Görüntüsü Alma, Video Kaydetme Nasıl Yapılır

Apple Mac Ekran Görüntüsü Alma, Video Kaydetme Nasıl Yapılır

Mac ekran görüntüsü alma işlemi basit adımlarla mümkün. Mac cihazlar, diğer cihaz türlerine göre daha farklı bir konseptte çalışır bu nedenle de her işlemi için farklı çözümler gerekir. Eğer, Mac ss alma işlemini  yapmak istiyorsanız detaylara geçelim;

Mac Ekran Görüntüsü Alınır?

  • Adım 1: İlk adım için ‘’Command’’, ‘’Shift’’, ‘’4’’ ve ‘’Boşluk’’ tuşlarına aynı anda basın. Hepsini aynı anda yapınca imleç küçük kamera simgesine dönüşecek.
  • Adım 2: Şimdi Mac ekran görüntüsü alma için istediğiniz pencereyi vurgulayın. ‘’ Command’’ ve ‘’Tab’’ tuşlarına basılı tutarak açık uygulamalarda rahatlıkla gezinebilir veya ‘’F3’’ tuşuna basarak açık olan pencereleri dizebilirsiniz. Fotoğraf çekme işlemini iptal etmek isterseniz ‘’Esc’’ tuşuna basmanız yeterlidir.
  • Adım 3: Son olarak Mac ekran görüntüsü bulmak için masaüstüne bakın.

Not: Bu adımlar sadece Macbook’ta ekran görüntüsü almak için kullanılır. En basit ekran görüntüsü alma yöntemi bu 3 adımdır.

Mac Video Kaydı Nasıl Alınır?

  • Adım 1: Ekranda bulunan denetimler masasındaki simgesine tıklayın. İmleciniz otomatik kameraya dönüşür.
  • Adım 2: Şimdi Mac ekran görüntüsü video kaydetmek için istediğinin ekrana tıklayın ya da denetimlerden ‘’Kayıt Yap’’ seçeneğini tıklayın.
  • Adım 3: Kaydı durdurmak isterseniz menüde bulunan simgesine tıklayın. Komut > Kontrol > Esc tuşlarını kullanarak da kaydı durdurabilirsiniz.

Not: Videoyu kesmek, kaydetmek veya paylaşmak için, Mac ekran görüntüsünü alma da olduğu gibi küçük resmi kullanın.

Mac’de Seçilen Bir Bölümün Kaydını Alma

  • Adım 1: Ekranda bulunan denetim masasından simgesine tıklayın.
  • Adım 2: Burada mac seçilen ekran görüntüsü kaydı alma için, seçtiğiniz yeri sürükleyerek söz konusu olan bölüme sürükleyin. Tüm seçimi almak için hepsini sürükleyin.
  • Adım 3: Kayıt almak için denetimlerde bulunan ‘’Kayıt Yap’’ seçeneğini seçin.
  • Adım 4: Kayıt işlemine son vermek isterseniz menüde yer alan simgesine tıklayın. Komut >  Kontrol > Esc seçeneklerini sırasıyla kullanarak da durdurabilirsiniz.
Mac Ekran Görüntüsü Kısayolu Nedir?

Mac ekran görüntüsü kısayolu ‘’Command- Shift – 3’’ olarak bilinmektedir. Bu kombinasyonu yaparak da ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Eğer, daha genel bilgiye ulaşmak istiyorsanız bilgisayarda ss alma isimli yayınımızı okuyabilirsiniz.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Kasım 2020, 15:17

Microsoft Teams Nedir ? Nasıl Sunum Yapılır ?

Microsoft Teams sunum, uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma süreci ile birlikte hayatımıza aniden girdi. Bu uygulama sayesinde herhangi bir temasta bulunmadan sanal ortamda sunumlarınızı kolayca yapabilirsiniz. Microsoft Teams üzerinden sunum yapmak için 4 farklı seçeneğiniz bulunuyor. Sunum seçenekleri şu şekilde; Beyaz tahta ile yapılan sunum Ekran penceresinin paylaşımı ile yapılan...

Devamını Görüntüle