Reklam22 Haziran 2020'de eklendi

Apendiks organının işlevi nedir?

Apendiks organının işlevi nedir?

Apendiks 

Apendiks, embriyo evresinde gelişen, çekuma bağlı parmak benzeri, kör uçlu bir tüptür. Çekum, ince ve kalın bağırsakların birleştiği yerde bulunan kolonun keseye benzeri bir yapısıdır. Apendiksevermiform apendiks de denilir. Buradaki vermiform, solucan benzeri anlamına gelmektedir. 

İnsan apendiksi ortalama 9 cm uzunluğundadır, fakat 5 ile 35 cm arasında da değişebilir. Genelde karnın sağ alt tarafında, sağ kalça kemiğinin yakınında bulunmaktadır. Tabanı, kalın bağırsağı ince bağırsaktan ayıran ileoçekal valfin 2 cm altında konumlanmıştır. 

Apendiks organının işlevi nedir?

Apendiks, insanlarda amacına uygun evrimleşmemiştir, fakat tamamen işlevsiz olduğunu söylemek de yanlış olur. Apendiks içeriğinde iyi huylu bakteriler barındırmaktadır, herhangi bir nedenle iyi huylu bakteriler bağırsak florasından atıldığında, apendiks bu yararlı bakterileri tekrar bağırsak florasına göndererek bir nevi sindirim sistemini yeniden başlatır.  

2007’de Duke Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre; hastalık nedeniyle bağırsaklardaki yararlı bakteriler atıldığında, apendiksin bu yararlı bakteriler için bir sığınak görevi gördüğü ortaya konuldu. Ayrıca hem çekum hem de apendiksselüloz sindirimi ihtiyacı olmayan amfibi ve sürüngenlerin proksimal kalın bağırsağı, konakçı ve simbiyotik bakteriler arasındaki etkileşimi sağlar. 

Apendiks körelmiş midir?

Asıl görevinin selüloz sindirimi olan apendiks, insanlarda bu görevini yerine getirmediği için körelmiş bir organdır denilebilir. İlk olarak Charles Darwin, apendiksin primatlarda yaprak sindirmek için kullanıldığını ve evrimsel süreçte görevinin değiştiğini belirtmiştir. Herbivor hayvanların, özellikle diyeti ökaliptustan ibaret olan koalaların uzun çekumu bu hipotezi desteklemektedir. İnsanların beslenmesi değiştiğinde evrimsel süreçte apendiks selüloz sindirimi işlevini kaybetmiştir. 

Apendiks ve immün sistem

Apendiks, memeli mukozal bağışıklık sisteminin önemli bir üyesi olarak da tanımlanabilir, özellikle B hücresi aracılı immün yanıtların ve ekstratimik (timustan üretilmiş) olan T hücrelerinin önemli bir bileşeni olarak tanımlanmıştır. Bu organ, sindirim sisteminde atık maddelerin uygun şekilde hareket etmesine ve çıkarılmasına yardımcı olur, patojenleri düzenleyen lenfatik damarlar içerir ve son olarak ölümcül hastalıkları önleyen erken savunmalar bile üretebilir. Ayrıca bu organın, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu istilacı patojenlere karşı savunduğu düşünülmektedir.  

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Ocak 2021, 15:13

Kalçamı Nasıl Sıkılaştırırım? 3 Egzersiz Tüyosu

Kalça sıkıştırma için uygulamanız gereken stratejiler ve bunlar paralelinde yapacağınız egzersizler vardır. Kalçamı nasıl sıkılaştırırım? Sorusunu soran bir birey ilk olarak istikrarlı olarak egzersiz yapmalıdır. Daha sonraki aşamada ise sağlıklı beslenmeye yönelmelidir. Kalça Nasıl Sıkılaşır? Kalça sıkıştırmak için 3 egzersiz türü vardır. Bu egzersizleri yaparak daha sıkı kalçalara kavuşmanız mümkündür....

Devamını Görüntüle

Reklam