22 Haziran 2020'de eklendi

Apandisit nedir?

Apandisit nedir?

Apandisit Nedir?

Apandisit, apendiksin iltihaplanmasına denir. Semptomlar genellikle sağ alt karın ağrısı, bulantı, kusma, kabızlık, ishal ve iştah azalmasıdır. Fakat insanların yaklaşık %40′ ında bu tipik semptomlar görülmez. Apandisite, apendiksin içi boş kısmının tıkanması neden olur. Bunun en yaygın nedenlerinden biri, dışkıdan yapılmış kireçlenmiş bir taştır. 

Bunun yanında apandisite, viral enfeksiyonlar, parazitler, safra taşı veya tümörler de tıkanmaya neden olabilir. Bu tıkanıklık apendikste artan basınçlara, apendiksin dokularına kan akışının azalmasına ve iltihaplanmaya neden olan bakteri üremesine yol açar. İnflamasyonapendikse kan akışının azalması ve apendiksin distansiyonu(gerginlik) doku hasarına ve doku ölümüne neden olabilir. Tedavi edilmediğinde apendiks patlayabilir ve bakterileri karın boşluğuna salarak komplikasyonlara, şoka ve hatta ölüme neden olabilir. Apendiksin çıkarılmasına apendektomi adı verilir. Tedavi olarak en yaygın kullanılan yöntem ameliyatla bu organın çıkartılmasıdır. 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Kasım 2020, 14:06

Gece Körlüğü Nedir? Kalıcı Körlüğe Sebebiyet Verebilir

Gece körlüğü, aynı zamanda halk arasında tavuk karası olarak da bilinmektedir. Gözümüzde bulunan retinadaki doku hücresinin ışığı algılayan tabakasının zarar görmesi sonucu oluşmaktadır. Özellikle akraba evlilikleri sonucunda doğal olarak bir genetik geçişli hastalıktır. Gece körlüğü neden olur? Sorusunun en kısa cevabı ise; gece yahut zayıf ışıkta iyi görememe  olarak adlandırılır....

Devamını Görüntüle