22 Haziran 2020'de eklendi

Apandisit nedir?

Apandisit nedir?

Apandisit Nedir?

Apandisit, apendiksin iltihaplanmasına denir. Semptomlar genellikle sağ alt karın ağrısı, bulantı, kusma, kabızlık, ishal ve iştah azalmasıdır. Fakat insanların yaklaşık %40′ ında bu tipik semptomlar görülmez. Apandisite, apendiksin içi boş kısmının tıkanması neden olur. Bunun en yaygın nedenlerinden biri, dışkıdan yapılmış kireçlenmiş bir taştır. 

Bunun yanında apandisite, viral enfeksiyonlar, parazitler, safra taşı veya tümörler de tıkanmaya neden olabilir. Bu tıkanıklık apendikste artan basınçlara, apendiksin dokularına kan akışının azalmasına ve iltihaplanmaya neden olan bakteri üremesine yol açar. İnflamasyonapendikse kan akışının azalması ve apendiksin distansiyonu(gerginlik) doku hasarına ve doku ölümüne neden olabilir. Tedavi edilmediğinde apendiks patlayabilir ve bakterileri karın boşluğuna salarak komplikasyonlara, şoka ve hatta ölüme neden olabilir. Apendiksin çıkarılmasına apendektomi adı verilir. Tedavi olarak en yaygın kullanılan yöntem ameliyatla bu organın çıkartılmasıdır. 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Kasım 2020, 08:07

Meme Kanseri Nedir? Kanserli Meme Belirtileri

Meme kanseri, meme dokusu içinde süt kanallarında oluşan kanser türüdür. kadınlarda en çok görülen kanser türüdür. Her 10 kadından birinde görülen göğüs kanseri 100 bin kadında 20 oranında rastlanıyor. Kadınlara oranla erkeklerde çok nadir şekilde de olsa görülme olasılığı vardır. Fakat hastalık oluştuğunda hastalığın seyri kadınlara oranla daha hızlı ve...

Devamını Görüntüle