01 Mayıs 2020'de eklendi

Anne Sütünü Arttırmaya Yarayan Gıdalar Nelerdir ?

Anne Sütünü Arttırmaya Yarayan Gıdalar Nelerdir ?

Annelerin en çok korktuğu konu sütlerinin az gelmesidir. ‘Acaba sütüm bebeğime yetecek mi ?’ diye düşünmekten kendilerini alıkoyamazlar. Bu tarz endişelerin olması tabi ki de normaldir fakat böyle düşünmelerine hiç gerek yoktur. Anne sütü vücutta bebeğin emme miktarına göre dengelenir. Bebek ne kadar emerse annenin sütü o kadar gelir. Genellikle bebek 3 aylık olana kadar emilen süt aynı miktarda gelir. Anne ve bebeğin birbirlerini hissettikleri an emzirme anıdır. Bebekle ilk temasla birlikte bebeğin anneye karşı güven duyması için emzirme oldukça önemlidir.

Yeni doğan bebekleri emzirme hem anne hem de bebek için biraz zor olabilir. Bu sebepten ötürü bebeğiniz ilk anda ne kadar kucağınızda kalırsa sizinle o kadar temas edecek ve emzirme işleminiz daha kolay olacaktır. Annelerin bebeğin doymadığını düşünerek ek gıdalara başlaması sütlerinin az geldiğini düşünerek yaptıkları hareketler arasında yer almaktadır. Bebeğin hiç ihtiyacı olmadığı halde ek gıdalarla beslenmesi bebeğin anneyi emzirme süresini ve süt üretimini olumsuz yönde etkiler.

Uzun zamanlardır bilinen ve emziren anne adaylarına sütünün artması için tavsiye edilen belli başlı yiyecekler, içecekler vardır. Bu yazımızda emziren annelerimiz için süt arttırıcı besinleri inceledik. Umarım sizlerde bu besinler işe yarar ve size faydası dokunur.

Anne Sütü Arttıran Besinler

SU
Annenin yeteri kadar su içesi süt artımında oldukça önemlidir. Yeterli miktarda su tüketimi süt üretimini arttırmaktadır.  Emzirme dönemindeki annelerin en az 3 litre su içmesi gerektiği de uzmanlar tarafından önerilmiştir.

YEŞİL SEBZELER
Mineral ve vitamin bakımından oldukça faydalı olan yeşil sebzeler anne sütünü arttırmakta etkili bir besin kaynağıdır. Ayrıca kırmızı ve turuncu sebzelerde (pancar, havuç ve tatlı patates) süt artımına yardımcı olmaktadır.

REZENE
Protein ve yağ bakımından zengin bir bitkidir. Anne sütünü arttırmasının yanı sıra bebeklerde işte açtığı, gaz söktürdüğü hatta sindirim problemlerine bile yardımcı olduğu bilinmektedir.

SARIMSAK
Sarımsağın antibiyotik etkisi hem annenin sütünü arttırır hem de bebeğin iştahının açılmasını sağlar. Anneler genellikle kokusundan şikâyet edinse de sütün kalitesini ve gerekli vitaminlerin olmasına yardımcı olur. Eğer kokusundan rahatsız oluyorsanız çiğnemeden direk yutabilirsiniz.

TARÇIN
Evinizde hazırladığınız bitki çaylarınızın içerisine istediğiniz miktarda tarçın ilave ederek tüketebilirsiniz. Anne sütünü arttırmada oldukça faydalı olan bu tatlı baharat sürekli tüketildiğinde anne sütünü arttırmada oldukça faydalıdır.

ARPA
Anne adaylarına oldukça tavsiye edilen yiyeceklerden birisi de arpadır. Öğünleriniz arasında arpaya yer vermeye dikkat ediniz.

BADEM- CEVİZ
Kuru yemişlerin de anne sütünü arttırmakta etkili bir rolü vardır. Badem ve ceviz, anne sütünün kalitesini arttırarak bebeğin daha besleyici bir süt emmesine yardımcı oluyor.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Haziran 2020, 20:33

Geleneksel ve Alternatif Tıp Nedir?

Geleneksel Tıp Nedir? Geleneksel tıp, modern tıptan önce toplumlarda nesiller boyunca gelişen geleneksel bilginin tıbbi yönlerini içermektedir. Geleneksel tıp, bitki, hayvan ve mineral bazlı ilaçlar, manevi terapiler, manuel teknikler ve alıştırmaları içeren, hastalıkların tedavisi, teşhisi ve önlenmesi veya refahı korumak için tek başına veya kombinasyon halinde uygulanan sağlık uygulamaları, yaklaşımlar, bilgi...

Devamını Görüntüle