Reklam05 Kasım 2020'de eklendi

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır ? Adım Adım Resimli Anlatım !

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır ? Adım Adım Resimli Anlatım !

Akü takviyesi, özelikle eski model arabaları olanlarda ya da aküleri durduk yere biten araçlarda kullanılan geçerli bir yöntemdir. Aküyü bir nevi yeniden harekete geçirme ya da arabaya güç vermek için kullanılır.

Akü takviyesi yapmaktaki amaç arabayı istediğimiz şekilde hareketlendirerek bizi yolda bırakmamasını sağlamaktır. Bu durum için belirli talimatlar ve yapılması gerekenler vardır. Gelin birlikte akü takviyesi yapmak için hangi talimatlara uymalıyız inceleyelim.

Araba Akü Takviye Nasıl Yapılır?

Akü, arabanın çalışmasını sağlamak için önemli bir enerji verici güçlerden biridir. Bu yüzden enerji kesilmesi durumunda büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bazen hiç beklemediğiniz anda da enerji kesilebilir. 

İşte böyle durumlarda aküye yeniden çalışması için başka bir araçtan akü takviyesi kablosu aracılığı ile akü takviyesi yapılır. Kısacası akü takviyesi yapma ihtiyacı duyuyorsanız, başka bir araca daha ihtiyacınız var.

1 Akü takviyesi yapmadan önce arabanızın güvenli bir yerde olduğundan emin olun.

2 Güvenliğinizi sağladıktan sonra motoru ve bütün elektronik aksamı kapatın.

3 Şimdi akü takviyesi yapabilmek için farklı bir araç ve gerekli olan kabloları bulun.

4 Bulduğunuz kablonun kırmızı ucunu enerji vermeyen yani olan akünün (+) kısmına; daha sonra diğer ucunu dolu olan diğer araçtaki akünün kısmına bağlayın.

5 Evet şimdiye kadar akü takviyesi için iyi adımlar attınız. Şimdi elinizdeki kablonun siyah ucunu dolu olan akünün (-) kısmına ve kablonun boşta kalan diğer ucunu bitmiş akülü aracın kaportasında herhangi bir metal kısma bağlayın. Neresi olduğunun fazla önemi yok.

6 Fakat, kabloların herhangi bir egzoz, pervane gibi hareketli veya sıcak noktalara dokunmamasına özen gösterin. Yanlış bir durum oluşmaması adına.

7 Akü takviyesi için sonlara geldik artık. Şimdi önce aküsü sağlam aracı çalıştırın. Daha sonra da aküsü bitmiş aracı çalıştırın.

8 Araçların çalışmasıyla birlikte kabloları sökerek aracınızı kullanabilirsiniz.

Akü Takviyesi Yanlış Yapılırsa Ne Olur?

Yanlış akü takviyesi yapıldığında ilk olarak araçta sigortalar atar. Bu işin görünen kısmıdır. Araçtaki elektriksel problemler, araç çalıştıktan sonra anlaşılır. Burada dikkat etmeniz gereken şey; kabloları doğru uçlara takmak olacak. Eğer, akü takviyesi yanlış yapılırsa, araçta ciddi elektriksel problemler meydana gelebilir.

Nasıl Yapılır Video

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Kasım 2020, 14:21

IQ Testi Nedir Ve Nerede Yapılır?

IQ testi, zekâ ölçümü denilince akla gelen ilk testlerden biri. Fakat aslında doğru bildiğimiz yanlışlar barından bir durum bu. Zekâ, balı başına karmaşık ve ölçülemeyecek kadar çok boyutlu bir yapı. Bu nedenle zekâyı tek bir testle ölçmek mümkün değildir. IQ testleri, zekânın; sözel, mantıksal ve matematiksel yönünü ölçmek için kullanılır....

Devamını Görüntüle

Reklam