Reklam05 Ekim 2020'de eklendi

Ağlamadan Soğan Nasıl Doğranır?

Ağlamadan Soğan Nasıl Doğranır?

Soğanı keser kesmez gözleriniz yanmaya, sulanmaya başlıyorsa, soğan rendelerken bir dram filminin en acı sahnesini izlemiş gibi ağlıyorsanız bu yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Soğan neden ağlatır?

Soğanlar yer altında yetişen kök bitkileridir ve kendilerini toprak altındaki canlılardan korunmak adına bir takım değişiklikler geçirmiştir. Toprakta bulunan kükürtü alarak, kolayca gaza dönüşebilen amino asit sülfoksitleri oluşturur ve soğanı kestiğimizde sülfoksitler ve soğan enzimleri salınır. Bu da sülfenik asiti oluşturur. Sülfenik asit ve soğan enzimleri reaksiyona girer ve sin-propanthial-S-oksit oluşturur. Bu gaz yükselir ve gözlere ulaştığında gözleri yakar ve sulandırır. Aslında bu gözlerimizin kendini savunma mekanizmasıdır. Gözler yabancı bir madde ile temasta kendini temizlemek adına gözyaşı üretir.

Daha az gözyaşı için nasıl soğan doğranmalıdır ?

1- Keskin bir bıçak ile daha hızlı soğan kesebilirsiniz

Soğan ne kadar kesilirse ve ezilirse o kadar fazla gaz çıkışı gerçekleşir ve bu gaz gözünüze ulaştığında gözleriniz yanar ve gözyaşlarınız akmaya başlar. Keskin bir bıçak ile soğanları hızlıca keserseniz gözünüze ulaşan gaz miktarı daha az olur ve daha az gözleriniz yaşarır.

2- Soğanları kesmeden önce buzluğa atabilirsiniz

Soğanları kesmeden önce 10-15 dakika buzlukta tutun. Bu enzimleri dondurarak havaya salınmasını azaltacaktır ve daha az gözyaşına neden olacaktır. Üstelik soğanın tadını da etkilemez.

3- Soğanı musluk altında kesebilirsiniz

Soğanı akan su üzerinde doğramak gözyaşlarınıza engel olabilse de hem su israfı açısından hem de soğanın tadını bozabilecek olması açısından çok da önerilmemektedir.

4- Buhar yanında soğan kesmek

Kaynayan su buharı yanında soğan kesebilirsiniz. Su buharı soğandan çıkan gazlarla birleşip gözünüze ulaşmayacaktır.

5- Sakız çiğneyebilirsiniz

Soğan keserken sakız çiğnemeniz ağzınızdan nefes almanıza neden olacağı için gözyaşlarına neden olmaz. Çünkü tükürüğünüz soğandan yayılan gazı özümseyerek gözyaşlarını engeller.

6- SON ÇARE DENİZ GÖZLÜĞÜ!

Deniz gözlüğü takarak soğan takmak her ne kadar gülünç gözükse de gözlerinizin güvende olacağına söz veriyoruz. Deniz gözlükleri gözlerinizi tamamen kapattığı için soğandan yayılan gazlar gözlerinize ulaşamayacak. Sonuç olarak ağlamayacaksınız.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Eylül 2020, 22:50

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi gerek gıda olarak kullanımı olsun gerekse temizlikte kullanımı olsun doğadan aldığımız en büyük armağanlardan biridir. Birçok insan marketten katkılı elma sirkesi almak yerine evde kendi yapmayı tercih etmektedir. Bu yazımızda size elma sirkesi yapmanın aşamalarını ve ipuçlarını vereceğiz. Üstelik yalnızca 3 malzemeye ihtiyacınız var. Elma Seçimi Elmalarınızın kalitesi...

Devamını Görüntüle

Reklam