06 Kasım 2020'de eklendi

8 Tüyo İle Araçlarda Yakıt Tasarrufu Sağlamak

8 Tüyo İle Araçlarda Yakıt Tasarrufu Sağlamak

Araçlarda yakıt tasarrufu akaryakıta gelen sürekli zamdan sonra birçok insanın araştırdığı bir konu haline geldi. Özellikle de dolar kurunun sert çıkışından sonra bu konu iyice araştırma konusu olmaya başladı. Biz de Wikiloji olarak bu sorunun yanıtını sizler için araştırdık. Peki, araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Gelin hep birlikte bakalım.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Araçlarda yakıt tasarrufu yapmak için yapmanız gereken ilk şey araca bakım yaptırmaktır. Bakım yaptırmazsanız daha fazla para ödeyebilirsiniz.

  1. Ani hız yapmayın. Çünkü yapacağınız bu ani hız motora çok fazla yakıt girmesine sebep olur.
  2. Yapacağınız bir başka tasarruf ise doğru vites ile ilerlemek. Nerde hangi viteste gideceğinizi bilmeniz yakıttan epey tasarruf sağlayacaktır.
  3. Freni gerekmediği sürece kullanmayın. Frene bastığınız her seferde yakıt kaybedersiniz.
  4. Motoru çalışır vaziyette çok bırakmayın. Bir yere gidecekseniz motorunuzu 30 saniye çalıştırmanız yeterli olacaktır.
  5. Aracın orijinal lastiğinden başka çakma kullanmayın. Aracın orijinal lastiği hangisi ise onu alın.
  6. Lastik hava basıncınızı kontrol ettirmeyi unutmayın.
  7. Araba sürerken camınızı açık bırakmayın. Çünkü rüzgâr motoru zorlayacaktır. Bu durumda daha fazla yakıt tüketmek anlamına gelir.
  8. İhtiyaç olmadıkça keyfi şerit değiştirmeyin.

yakıt tasarrufu yapmak için

Benzinli Araçta Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Benzinli araçlarda yakıt tasarrufu, dizele göre daha farklıdır. Çünkü, çalışma prensipleri aynı değildir. Benzin, soğuk havalarda daha sıkışıktır. Bu nedenle de gündüz vakitlerinde alınmalıdır. Gündüz vakitlerinde alınan benzin ile daha az tutar, daha fazla benzin mümkün hale gelir.

Yağ temizleme işlemleri önemlidir. Çünkü, yağ değişimlerini aksatırsanız motordaki sürtünme fazlalaşır ve buna bağlı olarak da yakıt tüketimi artar. Bu nedenle yağ bakımlarınızı yaptırın ve sürtünmeyi olabildiğince azaltmaya çalışın.

Dizel Araçta Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Dizel araçlarda yakıt tasarrufu yapmaya çalışırken ani hareketlerden kaçınmanız genel bir çözüm olabilir. Bunun yanında dizel araçlar çalıştırıldığında motorun ısınması beklenmelidir. Motor ısındıktan sonra hareket edilirse daha az yakıt harcaması yapılır.

Dizel araçların, benzinli araçlar kadar seri olmadığı bilinir. Bu nedenden dolayı da ani kalkışlarda ve duruşlarda daha yavaş dokunuşlar yapılmalıdır. Sert dokunuşlarda yüksek yakıt tüketimi olacağını unutmamak gerekir.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Kasım 2020, 19:51

Dizel Motorlu Araca Benzin Konulursa Ne Olur ?

Dizel motorlu araca benzin konulursa, çalışma prensipleri gereği birçok sorun ortaya çıkacaktır. Bu sorunlar daha çok motor aksanında görülecektir. Eğer, kısa sürede gerekli temizlik işlemleri yapılmazsa çok büyük maddi masraflara yol açacağını belirtmek isteriz. Dilerseniz, dizel araca benzin koyulursa ne gibi problemler olur? Sorusunun ayrıntılarına geçelim; Dizel Araca Benzin Konursa...

Devamını Görüntüle