Reklam23 Kasım 2020'de eklendi

5 Basit Adımda Temettü Alım Rehberi

5 Basit Adımda Temettü Alım Rehberi

İlk olarak temettünün tanımı ile başlamakta fayda var. Temettü, borsada yer alan bir şirketin yaptığı kârdan hisse alan yatırımcılara dağıttığı paya denir. ‘’Kâr payı’’ olarak da adlandırılan temettü, uzun vadede garanti kazançlar sağlayabilir. Tabi, bunun için istikrarlı bir şirket bulmalısınız.

Temettü ödemesi, şirket tarafından hissedarlara yapılan ödemeye verilen isimdir. Elbette ki borsada yer alan her şirket bu ödemeyi yapmaz genel olarak istikrarlı ve devamlı büyüme sağlayan şirketler sağlar. Temettü payı almak için bu payı veren şirketleri iyi araştırmalısınız. 

Temettü Nasıl Alınır ?

  • Adım 1: İlk olarak temettü veren şirketleri araştırıp, hissedar pozisyonunda yer almanız gerekir.
  • Adım 2: Şirketten belirli bir oranda hisse almalısınız.
  • Adım 3: İşte, her şey bu kadar! Temettü almak için bu adamları yapmanız yeterli. 

Bazı şirketler, hisse alan yatırımcılarına otomatik olarak ‘’Hissedarlık hakkı’’ çerçevesinde ‘’Temettü dağıtma’’ ödemesi yaparlar. Bu ödemeler her yılın sonunda gerçekleşir. Unutmamak gerekir ki; eğer bir şirket temettü vaadi vermiş ise bu bir haktır ve asla vazgeçilemez.

Temettü Nasıl Hesaplanıyor?

Temettü hesaplama işlemine geçmeden önce bilmeniz gereken iki madde var; hisse seneleri nominal değerler aracılığı ile ölçülür, nominal değerlerin borsadaki karşılığı 1TL’dir.

Bu detaylardan sonra hesaplamalar yapılabilir. Dilerseniz, bir örnek üzerinden varsayım ile hesaplama işlemi yapalım;

Temettü Hesaplama Örneği

Bir A şirketi kârının %10’unu hisse alınan kişilere dağıtıyor. Bu durumda şirket, aldığınız 20 TL’lik hisseye karşılık olarak 2 TL temettü ödemesi yapmalı. Diyelim ki b şirkette 10 adet hisseniz var. Eğer, 10 hisseniz varsa bu şirketten 20 TL’lik bir ödeme alırsınız.

Eğer, bu hisse değeri daha farklı olsaydı daha farklı bir ödeme tutarı alacaktınız. Mesela; 20 adet hisseniz olsaydı 40 TL ödeme alacaktınız.

Temettü Veren Şirketler Hangileridir?

Temettü veren şirket, son zamanlarda kâr vermesinden dolayı araştırılıyor. Her şirketin temettü payı vermeyeceğinden bahsetmiştik. Bu listemizde son aylarda en fazla tercih edilen temettü veren şirketlere değineceğiz;

  1. Aksigorta
  2. Tüpraş
  3. Halk Sigorta
  4. Şişe Cam
  5. Tofas.Oto.Fab
  6. Aselsan
  7. Ereğli Demir Çelik
Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

10 Eylül 2022, 13:48

Ücretsiz Greencard Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika‘da yaşamak ve çalışmak bir çoğumuzun hayalidir. İzlediğimiz dizilerde filmlerde gördüğümüz evlerde yaşamak, o kültürü tanımak ve o kültür içinde yaşamak istiyorduk. Peki her yıl Amerika Birleşik Devletlerinin 55.000 kişiye kalıcı oturum ve çalışma izni verdiğini biliyor muydunuz? Üstelik bunun için şirketlere gidip ücret ödemenize de gerek yok. Gösterdiğimiz adımları...

Devamını Görüntüle

Reklam