24 Aralık 2020'de eklendi

5 Adımda Windows 8 Mavi Ekran Hatası Çözümü

5 Adımda Windows 8 Mavi Ekran Hatası Çözümü

Windows 8 mavi ekran hatası, (Siyah ekran hatası da olabilir) beklenmedik bir biçimde kapatılırsa ya da yeniden başlatılırsa meydana gelir. ‘’Bilgisayara zarar gelmemesi için işlem kapatıldı’’ ifadesini içeren bir mesaj gelir.

Bu ve bunun gibi hatalar donanım kaynaklı olabilir. Yeni bir donanım veya güvenilir olmayan bir uygulama yüklediyseniz sıkıntı bu sebeple oluşabilir.

Windows 8 Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

 • Adım 1: Windows 8 mavi ekran verdiğinde, pencerenin sağ köşesinde ‘’Ayarlar’’ kısmı bulunur. Buradan ‘’Bilgisayar Ayarlarını Değiştir’’ seçeneğine tıklayın. 
 • Adım 2: İkinci adım için ‘’Güncelleme ve Kurtarmaya’’ sonra ise Windows Update seçeneğine dokunun ya da tıklayın.
 • Adım 3: ‘’Şimdi Denetle’’ seçeneğine tıklayın ve bilgisayarınız güncellemeleri yaparken bekleyin.
 • Adım 4: Windows güncellemeyi bulursa, ‘’ Güncellemeleri Yükle’’ seçeneğine tıklayın. Yönetici parolası veya seçim için onayınızı isteyebilir. 
 • Adım 5: Lisans ve koşul şartlarını okuduktan sonra kabul edin. Windows güncellemeyi yaptıktan sonra size başarılı gerçekleşip gerçekleşmediğini söyler. Windows 8 mavi ekran hatası problemi genelde bu işlemler sırasıyla uygulanırsa başarı ile sonuçlanır.

Not: Bunun dışında, nereden geldiği belli olmayan korsan ürünleri indirmenizi isteyen siteler olabilir. Bu tür sitelere kulak asmayın ve ne olduğu belli olmayan ürünleri bilgisayarınıza yüklemeyin. Windows 8 mavi ekran hatası çözümü ararken başka problemler ile karşılaşabilirsiniz. Dikkatli davranın.

HP Laptop Mavi Ekran Hatası

Hp laptop mavi ekran sorunu çözümü diğerlerine göre farklı olabilir. Çözüm adımlarımız şu şekilde;

  • Adım 1: HP mavi ekran hatası için, Donanımdan sıfırlama işlemi yapın. Bilgisayarınızda aniden aşırı yükleme sonucu bazı veriler düzgün işlemeyebilir. Bunun kontrol etmek için donanım sıfırlama iyi bir yöntemdir.
  • Adım 2: Alınan hata mesajını görebilmek için otomatik yenilemeyi devre dışı bırakın. Bunu yaparak tüm hata mesajlarını tekrar görebilirsiniz.
  • Adım 3: Bazı alınan mesajlar birbirinden farklı olabiliyor. Bunu anlamanın en doğru yolu HP Müşteri Desteği ile iletişime geçmek olur.
 • Adım 4: Windows 8 mavi ekran hatası gibi bilgisayardan tarama yapabilir ya da Windows’u silip tekrar yükleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparsanız ayarların hepsi eski haline döner.
 • Adım 5: Son olarak HP PC Hardware Diagnostic kullanımı yaparak tanılama testini çalıştırın. Sorunun nerede olduğunu anlamaya yardımcı olur.
Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Aralık 2020, 11:32

7 Adımda Ekran Kartı Güncelleme İşlemi

Ekran kartı güncelleme, ekran kartınızın en son özelliklerinden faydalanmanız için yapmanız gereken bir işlem. Ekran kartları, teknoloji geliştikçe güncelleme alır. Bu güncellemelerle birlikte daha net ekran ve daha güçlü ekran kartları ortaya çıkar. Bu yayında ekran kartı güncellemek için tüm detayları sizlerle paylaştık. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim; Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?...

Devamını Görüntüle